book
book

Ostatni cesarz = [Film] The Last Emperor

Tytuł równoległy: "Ostatni cesarz ".
Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie w czasie śledztwa były cesarz Chin opowiada historię swojego burzliwego życia. Bohaterem produkcji jest Pu Yi, ostatni cesarz Chin, który na tron wstąpił w wieku niespełna trzech lat. Jednak ani wtedy, ani później nie miał żadnej władzy nad swoim państwem. Zamknięty w murach Zakazanego Miasta, otoczony przez skorumpowanych eunuchów nie mógł - w przeciwieństwie do innych

chińskich dzieci - nigdy opuścić swojego domu.Jego życie zmienia się wraz z pojawieniem angielskiego nauczyciela Reginalda Johnstona (Peter O`Toole), który wzbudza u swojego wychowanka zainteresowanie kulturą zachodu. Pod jego wpływem Pu Yi zaczyna marzyć, aby kiedyś rozpocząć studia na Oksfordzie. Jednak nie będzie mu to dane. W 1924 roku władzę w kraju przejmuje - w wyniku rewolucji - Komunistyczna Partia Chin, która wyrzuca wszystkich z Zakazanego Miasta. Siedem lat później do Chin wkracza armia japońska, a Pu Yi ucieka do Mandżurii, gdzie podejmuje współpracę z najeźdźcą. Chcąc odzyskać utraconą władzę zgadza się objąć władzę nad marionetkowym, utworzonym przez Japończyków, państwem Mandżuko.Koniec II Wojny Światowej oznaczał również koniec krótkiego panowania Pu Yi. Wzięty do niewoli przez rosyjskich spadochroniarzy cesarz trafia do więzienia a następnie do obozu reedukacyjnego. Na wolność wychodzi w 1959 roku. Ostatnie lata spędził pracując jako ogrodnik i - jeśli wierzyć Bertolucciemu - wtedy był najszczęśliwszy.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:screenplay Mark Peploe with Bertnardo Bertolucci ; director Bernardo Bertolucci.
Hasła:Dramat filmowy
Film fabularny
Film historyczny
Film chiński
Adres wydawniczy:Warszawa : Monolith Video, [2005].
Gatunek:Historyczny. Dramat.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Obraz:16:9 .
Dodatki:Zwiastun.
Uwagi:Tyt. z ekranu tytułowego. Oryg. film wyprodukowano w 1987 roku. Ścieżka dźw. w jęz. ang., głos lektora lub napisy w jęz. pol.
Forma gatunek:Filmy i seriale.
Obsada:John Lone
Joan Chen
Peter O`Toole
Ying Ruocheng
Victor Wong
Wymagania systemowe:DVD-Video.
Adnotacja:Historyczny. Dramat.
Twórcy:Photography Vittorio Storaro ; music by Ryuichi Sakamoto, David Byrne.
Dźwięk:Dolby Digital 2.0.
Dialogi: Język angielski, polski lektor; napisy polskie.

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

MBP
ul. Spacerowa 4

Sygnatura: F. 476 / Historyczny
Numer inw.: 476
Dostępność: wypożyczana na 7 dni

schowekzamów